Please select a month then year |
Shows between Saturday 01 June 2019 and Monday 01 July 2019
CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: UD Working Trial WD Working Trial TD Working Trial
SOUTHLAND DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Monday 03 June 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Lyn Clearwater
Judge 2: Jo Miller
Judge 3: Dawn Mccracken
View published schedule
Location: SODTC grounds, Lindisfarne St, Invercargill
Judge 1: Lyn Clearwater
Judge 2: Jo Miller
Judge 3: Dawn Mccracken
View published schedule
NELSON DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Monday 03 June 2019
Show Type: Championship Obedience Test (3) Rally-O Championship Trial (3) CD Trial
Location: Hope Domain, Hope, Nelson
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Sally Main
Judge 3: Jenny Rutherford
Judge 4: Ruth Thorburn
View published schedule
NELSON DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Monday 03 June 2019 Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (3) AD Class ADX Advanced
Location: NDTC grounds, Main Road, Hope, Nelson
Judge 1: Susan Tansey
Judge 2: Steve Tansey
Judge 3: Carole Logan
View published schedule
Location: Hope Domain, Hope, Nelson
Judge 1: Arend Van Den Bos
Judge 2: Sally Main
Judge 3: Jenny Rutherford
Judge 4: Ruth Thorburn
View published schedule
NELSON DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Monday 03 June 2019 Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (3) AD Class ADX Advanced
Location: NDTC grounds, Main Road, Hope, Nelson
Judge 1: Susan Tansey
Judge 2: Steve Tansey
Judge 3: Carole Logan
View published schedule
GISBORNE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Showgrounds Park & Events Centre, Gisborne
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: Katrina Roebuck
Judge 3: Kenn Windley
Judge 4: Bernadette Thompson
Judge 5: Lee Engert
Judge 6: Sue Richardson
View published schedule
GISBORNE DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019 Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Showgrounds Park & Events Centre, Gisborne
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: Katrina Roebuck
Judge 3: Kenn Windley
Judge 4: Bernadette Thompson
Judge 5: Lee Engert
Judge 6: Sue Richardson
View published schedule
GISBORNE DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019 Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2)
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Fiona Hodgson
Judge 3: Nick Chester
View published schedule
Location: Showgrounds Park & Events Centre, Gisborne
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: Katrina Roebuck
Judge 3: Kenn Windley
Judge 4: Bernadette Thompson
Judge 5: Lee Engert
Judge 6: Sue Richardson
View published schedule
GISBORNE DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019 Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Showgrounds Park & Events Centre, Gisborne
Judge 1: Jenni Hirst
Judge 2: Katrina Roebuck
Judge 3: Kenn Windley
Judge 4: Bernadette Thompson
Judge 5: Lee Engert
Judge 6: Sue Richardson
View published schedule
GISBORNE DOG TRAINING CLUB Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019 Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2)
Judge 1: Chris Moody
Judge 2: Fiona Hodgson
Judge 3: Nick Chester
View published schedule
OTAGO GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Saturday 01 June 2019
Show Type: Open Show
Location: Christchurch
Judge 1: Hery Lau
View published schedule
Location: Christchurch
Judge 1: Hery Lau
View published schedule
OTAGO SOUTHLAND CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHFPEC, Dunedin
Judge 1: Sean Martin
Judge 2: Roger Madec
View published schedule
Location: BHFPEC, Dunedin
Judge 1: Sean Martin
Judge 2: Roger Madec
View published schedule
AUCKLAND PROVINCIAL GERMAN SHEPHERD DOG LEAGUE
Dates: Saturday 01 June 2019 - Saturday 01 June 2019
Show Type: Championship Show AOT (2) OJE
Location: APGSDL Club grounds, 10 Hall Ave, Mangere, Auckland
Judge 1: Herr Jochen Prall
Judge 2: Keith Florian
Judge 3: Brett Palmer
View published schedule
Location: APGSDL Club grounds, 10 Hall Ave, Mangere, Auckland
Judge 1: Herr Jochen Prall
Judge 2: Keith Florian
Judge 3: Brett Palmer
View published schedule
THE DACHSHUND CLUB
Dates: Saturday 01 June 2019 - Saturday 01 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Davida Brown
View published schedule
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Davida Brown
View published schedule
THE NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY
Dates: Saturday 01 June 2019 - Saturday 01 June 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Gary Carleton
Judge 2: Giselle Jeannes
View published schedule
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Gary Carleton
Judge 2: Giselle Jeannes
View published schedule
WELLINGTON KENNEL CENTRE
Dates: Saturday 01 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Samantha Diggins
Judge 2: Ekarat Sangkunakup
Judge 3: Lyn Carleton
Judge 4: David Strachan
Judge 5: Colin Walker
View published schedule
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Samantha Diggins
Judge 2: Ekarat Sangkunakup
Judge 3: Lyn Carleton
Judge 4: David Strachan
Judge 5: Colin Walker
View published schedule
CANTERBURY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 01 June 2019 - Saturday 01 June 2019
Show Type: Open Show (2)
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: D Riley
Judge 2: T Lawrence
View published schedule
Location: McLeans Island, Christchurch
Judge 1: D Riley
Judge 2: T Lawrence
View published schedule
WAIKATO GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Sunday 02 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: APGSDL grounds, Hall Ave, Mangere
Judge 1: Mr Hery Lau
View published schedule
Location: APGSDL grounds, Hall Ave, Mangere
Judge 1: Mr Hery Lau
View published schedule
SOUTH ISLAND GERMAN SHEPHERD LEAGUE
Dates: Sunday 02 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Open Show
Location: Christchurch
Judge 1: Jochen Prall Sv
Location: Christchurch
Judge 1: Jochen Prall Sv
DOMINION CHIHUAHUA CLUB
Dates: Sunday 02 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: Ohoka Hall, Mill Road, Ohoka
Judge 1: Heather Tee
View published schedule
Location: Ohoka Hall, Mill Road, Ohoka
Judge 1: Heather Tee
View published schedule
WELLINGTON WORKING DOG CLUB
Dates: Sunday 02 June 2019 - Sunday 02 June 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: Black Hawk Exhibition Centre, Porirua
Judge 1: Ekarat Sangkunakup
Judge 2: Jack Boyd
View published schedule
Location: Black Hawk Exhibition Centre, Porirua
Judge 1: Ekarat Sangkunakup
Judge 2: Jack Boyd
View published schedule
SOUTHLAND GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Monday 03 June 2019 - Monday 03 June 2019
Show Type: Open Show
Location: Christchurch
Location: Christchurch
WELLINGTON HOUND ASSOCIATION
Dates: Monday 03 June 2019 - Monday 03 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Mrs Jill Brooker
View published schedule
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Mrs Jill Brooker
View published schedule
BLACK HAWK AUCKLAND EXHIBITION CENTRE
Dates: Saturday 08 June 2019 - Sunday 09 June 2019
Show Type: Championship Show BENEFIT SHOWS (2)
Location: Ardmore, Auckland
Judge 1: Mr W Smith
Judge 2: Mrs D Smith
Judge 3: Mr N Trainor
Judge 4: Mrs R Trainor
Judge 5: Mr C Hoeben
View published schedule
BLACK HAWK AUCKLAND EXHIBITION CENTRE Dates: Saturday 08 June 2019 - Sunday 09 June 2019 Show Type: Championship Show BENEFIT SHOWS (2)
Location: Ardmore, Auckland
Judge 1: Mr W Smith
Judge 2: Mrs D Smith
Judge 3: Mr N Trainor
Judge 4: Mrs R Trainor
Judge 5: Mr C Hoeben
View published schedule
Location: Ardmore, Auckland
Judge 1: Mr W Smith
Judge 2: Mrs D Smith
Judge 3: Mr N Trainor
Judge 4: Mrs R Trainor
Judge 5: Mr C Hoeben
View published schedule
BLACK HAWK AUCKLAND EXHIBITION CENTRE Dates: Saturday 08 June 2019 - Sunday 09 June 2019 Show Type: Championship Show BENEFIT SHOWS (2)
Location: Ardmore, Auckland
Judge 1: Mr W Smith
Judge 2: Mrs D Smith
Judge 3: Mr N Trainor
Judge 4: Mrs R Trainor
Judge 5: Mr C Hoeben
View published schedule
WAIMAKARIRI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 June 2019 - Sunday 09 June 2019
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event
Location: RDA Centre, Canterbury A & P Showgrounds, Curletts Road, Chch
Judge 1: Kevin Burnette
Judge 2: Carole Logan
Judge 3: Chris Richardson
View published schedule
Location: RDA Centre, Canterbury A & P Showgrounds, Curletts Road, Chch
Judge 1: Kevin Burnette
Judge 2: Carole Logan
Judge 3: Chris Richardson
View published schedule
NORTH TARANAKI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 June 2019 - Sunday 09 June 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location: NTDTC grounds, Alberta Road, New Plymouth
Judge 1: Nick Chester
Judge 2: Graeme Jeffries
Judge 3: Justine Dale
Judge 4: Sharon Wagener
View published schedule
Location: NTDTC grounds, Alberta Road, New Plymouth
Judge 1: Nick Chester
Judge 2: Graeme Jeffries
Judge 3: Justine Dale
Judge 4: Sharon Wagener
View published schedule
AUCKLAND DACHSHUND CLUB
Dates: Saturday 08 June 2019 - Saturday 08 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: BHAEC Ardmore
Judge 1: Mr W Smith
View published schedule
Location: BHAEC Ardmore
Judge 1: Mr W Smith
View published schedule
NELSON DISTRICT KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 08 June 2019 - Saturday 08 June 2019
Show Type: Open Show (3)
Location: A & P Park, Queen St, Richmond, Nelson
Judge 1: Gerard Price
Judge 2: Jo Price
Judge 3: Claire Trevelyan
View published schedule
Location: A & P Park, Queen St, Richmond, Nelson
Judge 1: Gerard Price
Judge 2: Jo Price
Judge 3: Claire Trevelyan
View published schedule
TAIERI CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 June 2019 - Sunday 16 June 2019
Show Type: Rally-O Championship Trial (4)
Location: BHFPEC, Norwood Street, Dunedin
Judge 1: Ruth Thorburn
Judge 2: Arend Van Den Bos
View published schedule
Location: BHFPEC, Norwood Street, Dunedin
Judge 1: Ruth Thorburn
Judge 2: Arend Van Den Bos
View published schedule
AVALON DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 June 2019 - Sunday 16 June 2019
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Lee Engert
Judge 2: Jenny Greer
Judge 3: Sue Richardson
Judge 4: June Rippon
Judge 5: Kenn Windley
Judge 6: Debra Logie
Judge 7: Katrina Roebuck
View published schedule
Location: BHWEC, Porirua
Judge 1: Lee Engert
Judge 2: Jenny Greer
Judge 3: Sue Richardson
Judge 4: June Rippon
Judge 5: Kenn Windley
Judge 6: Debra Logie
Judge 7: Katrina Roebuck
View published schedule
CANTERBURY CANINE OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 15 June 2019 - Saturday 15 June 2019
Show Type: CD Trial TRIAL
HAURAKI CANINE ASSOCIATION
Dates: Saturday 15 June 2019 - Sunday 16 June 2019
Show Type: Championship Show (2)
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Ms Carol Gunn
Judge 2: Miss Margaret Davis
Judge 3: Miss Anthea Adamopoulos
Judge 4: Mrs Elizabeth Blake-watts
View published schedule
Location: BHAEC, Ardmore, Auckland
Judge 1: Ms Carol Gunn
Judge 2: Miss Margaret Davis
Judge 3: Miss Anthea Adamopoulos
Judge 4: Mrs Elizabeth Blake-watts
View published schedule
MANAWATU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Sunday 16 June 2019 - Sunday 16 June 2019
Show Type: Ribbon Parade
EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Friday 21 June 2019 - Friday 21 June 2019
Show Type: EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Location: Wellington
Location: Wellington
ANNUAL CONFERENCE OF DELEGATES
Dates: Saturday 22 June 2019 - Saturday 22 June 2019
Show Type: CONFERENCE
Location: Brentwood Hotel, Wellington
Location: Brentwood Hotel, Wellington
OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 June 2019 - Sunday 23 June 2019
Show Type: Championship Jumpers Event (5)
Location: Otago Equistrian Centre, 179 Dukes Road, Mosgiel
Judge 1: Allan Rohde
Judge 2: Joanne Rennell
View published schedule
Location: Otago Equistrian Centre, 179 Dukes Road, Mosgiel
Judge 1: Allan Rohde
Judge 2: Joanne Rennell
View published schedule
NORTH ISLAND ST BERNARD ASSN INC
Dates: Friday 28 June 2019 - Sunday 30 June 2019
Show Type: BATTLE OF GIANTS
Location: Mangatepopo
Location: Mangatepopo
CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 29 June 2019 - Sunday 30 June 2019
Show Type: TTI & TT2
HAWERA DOG TRAINING ASSOCIATION
Dates: Saturday 29 June 2019 - Sunday 30 June 2019
Show Type: Championship Agility Event (3)
Location: TSB Indoor Events Centre, A & P showgrounds, Maire St, Hawera
Judge 1: Kevin Burnette
Judge 2: Cam List
Judge 3: Sharon Wagener
Judge 4: Carl Ranford
View published schedule
Location: TSB Indoor Events Centre, A & P showgrounds, Maire St, Hawera
Judge 1: Kevin Burnette
Judge 2: Cam List
Judge 3: Sharon Wagener
Judge 4: Carl Ranford
View published schedule
MANAWATU TOY DOG CLUB
Dates: Saturday 29 June 2019 - Saturday 29 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: Ashhurst Village Valley Centre, Guildford, Ashhurst
Judge 1: Rosemary Hawkins
Judge 2: Anna Ancell
Location: Ashhurst Village Valley Centre, Guildford, Ashhurst
Judge 1: Rosemary Hawkins
Judge 2: Anna Ancell
HOROWHENUA AND KAPITI TOY DOG CLUB
Dates: Sunday 30 June 2019 - Sunday 30 June 2019
Show Type: Championship Show
Location: Ashhurst Village Valley Centre, Guildford, Ashhurst
Judge 1: Colleen Khoury
Judge 2: Carole Long
View published schedule
Location: Ashhurst Village Valley Centre, Guildford, Ashhurst
Judge 1: Colleen Khoury
Judge 2: Carole Long
View published schedule